Zdravstvena pravila ponašanja u Dječjem vrtiću "En ten tini"

• Za vrijeme prilagodbe djecu u jaslicama postupno odvajamo od roditelja što im je izuzetno stresno a stres dovodi do pada imuniteta i učestalog poboljevanja, što traje toliko dugo dok djeca ne steknu tzv. “kolektivni imunitet”
BOLESNO DIJETE NE MOŽE BORAVITI  U VRTIĆU. Nakon svakog izostanka djeteta iz vrtića roditelj je dužan donijeti ispričnicu nadležnog pedijatra u vrtić – time dokazujete da je dijete ozdravilo, štitite svoje dijete, drugu djecu a i odgojitelje.
RAZLOZI IZOSTANKA DJETETA IZ VRTIĆA
  • POVIŠENA TEMPERATURA (više od 37°C mjereno ispod pazuha)
  • PROMJENE PO KOŽI – NEUOBIČAJENE MRLJE ILI KOŽNI OSIPI (OSIM AKO SE RADI O UMJERENOM PELENSKOM OSIPU)
  • POVRAĆANJE DVA ILI VIŠE PUTA U JEDNOM DANU
  • PROLJEV (VIŠE OD DVIJE PROLJEVASTE STOLICE ZA REDOM; PRIMJESE KRVI ILI SLUZI U STOLICI)
  • BOL KOJA NE PROLAZI, A TRAJE DUŽE OD 30 MINUTA (ZUB, GLAVA, TRBUH, GRLO, UHO, ITD.)
  • UŠI, SVRAB ILI DRUGI ZNAKOVI NAMETNIČKIH BOLESTI
  • JAK KAŠALJ OD KOJEG DIJETE POCRVENI ILI POPLAVI
  • OTEŽANO ILI UBRZANO DISANJE
  • UPALA OKA
  • NEUBOIČAJENI TAMNI URIN I/ILI SIVA ILI BIJELA STOLICA
  • UKOČENI VRAT
  • SUMNJA NA DJEČJE ZARAZNE BOLESTI (VODENE KOZICE, OSPICE, ŠARLAH, MONONUKLEOZA I DR.

Kada je dijete bolesno pogotovo od neke zarazne bolesti npr. šarlah, streptokok, vodene kozice, mononukleoza itd.potrebno je tu informaciju javiti u vrtić zdravstenoj voditeljici.

U vrtić se ne smiju nositi lijekovi jer ukoliko treba uzimati lijekove dijete nije zdravo i ne smije boraviti u kolektivu (ne odnosi se na djecu s kroničnim bolestima npr. astma ili febrilne kovulzije gdje liječnik napiše kada i koliko lijeka treba primjeniti; u tom slučaju lijek se nalazi u sobi kod zdravstvene voditeljice. Ako dijete boluje od neke kronične bolesti u stbilnoj fazi, može boraviti u vrtiću samo uz dopuštenje liječnika.

Važno je javiti u vrtić svaku promjenu u zdravstvenom statusu djeteta npr.kod upisa u vrtić dijete nije bilo alergučno dok je tijekom godine razvilo alergiju na npr. jaja- to nam je važno kako bi djetetu mogli pripremiti poseban jelovnik uvažavajući njegovu posebnu potrebu, a isto tako kada dijete više nije alergično potrebno nam je dati tu informaciju uz liječničku potvrdu

PREHRANA U VRTIĆU

• U vrtiću se slave rođendani isključivo uz svježe i suho voće i prirodne sokove
  • Sadržaj tekućine u bočicama bi trebao biti isključivo voda -  mlijeko, kakao ili sok nije dopušten zbog kvarljivosti napitaka, a i prevencije karijesa