OBILJEŽAVANJE DANA PLANETE ZEMLJE

Dan planete Zemlje, našeg doma, obilježili smo tradicionalno 22. travnja 2022. godine. Taj dan smo posebno naglasili važnost smanjivanja i recikliranja plastičnog otpada, što nam je trajna zadaća za ovu pedagošku godinu. Tijekom cijele godine plastični otpad koristili smo za izradu poticaja koji su obogaćivali prostorno-materijalni kontekst odgojnih skupina u vrtiću te tako doprinosili procesu odgoja i učenja u našem vrtiću.

Plastični čepovi u različitim bojama poticaj su visokog odgojno-obrazovnog potencijala koje djeca u jasličkim skupinama najčešće koriste u aktivnostima umetanja, ubacivanja, manipuliranja... Čepove mogu sortirati prema određenom kriteriju - boji i veličini, pri čemu razvijaju matematičku kompetenciju,
vizualnu percepciju, finu motoriku i okulomotornu koordinaciju.

"Tratinčice" - aktivnost klasifikacija čepova po boji        "Vrapčići" - šuškalica punjena prirodnim materijalima

"Žabice" - aktivnost umetanja čepova u plast. posude    "Vrapčići" - umetaljka

Vrtićke odgojne skupine recikliraju plastični materijal, kao i ostali otpadni materijal na različite načine. Djeca iz odgojne skupine "Ježići" reciklirala su stari novinski papir.

Stari novinski papir prikupljen u suradnji s roditeljima djeca su trgala snagom svojih mišića na što sitnije komadiće, te pomiješali s toplom vodom. Dobivenu smjesu procijedili su kroz sito, a zatim  ga valjcim izvaljali.

Dobiveni reciklirani papir djeca su koristila u likovnim aktivnostima.

Na sličan način reciklirani papir koristila su djeca iz odgojne skupine "Suncokreti, prilikom izrade planete Zemlje.

Djeca iz odgojne skupine "Zebrice" su puno toga  saznale o planetu Zemlji iz slikovnica i enciklopedija:

• Naš planet je kao lopta, ima oblik kruga
• Vrti se
• Na njemu žive razne životinje, kukci i zmije
• I mi živimo tu
• Plava boja znači more
• Zelena boja je trava i drveće
• Žuta boja je pijesak i tu je jako vruće
• Imenovali smo i prepoznavali životinjske stanovnike planete

Djeci iz odgojne skupine "Pužići" plastične vrećice su bile odličan izbor materijala za izradu pompona.

Spoznaje djece da su nam biljke važne za zemlju, te nam drveće daje kisik i čisti zrak bile su poticaj za aktivnosti sadnje cvijeća.

Odgojna skupina "Pužići"                                                            Odgojna skupina "Maslačak"

Odgojna skupina "Medvjedići"

Odgojna skupina "Ježići"

Umjesto klasičnih teglica, djeca su sadila cvijeće u plastične boce kojima su prethodno izrezali otvor.

Djeca iz odgojne skupine "Vjeverice" pjevala su pjesmicu „Ima jedna malena planeta“, koja u sebi nosi poruku zajedništva, ljubavi i brige. Djeca su se dogovorila da će zajedno napraviti kazališnu predstavu..Uskoro su se djeca organizirala: dogovorila su se gdje će biti scena, a gdje publika, kakve lutkice im trebaju što je bio poticaj za izradu štapnih lutki, zatim karte za ulaz u kazalište (kao i štambilji koji su potvrda). U publici su sjedila djeca iz dvije susjedne skupine u "traktu" - iz "Lavića" i "Zečića", a  "Vjeverice" su odlučile ovu predstavu pokazati i roditeljima.

Djeca iz odgojne skupine"Pčelice" čepove prikupljene lijekove za osobe oboljele od leukemije i limfoma odnijela su na reciklažno dvorište u našem naselju.

Planet Zemlja bio je poticaj za izradu plakata na koji su djeca pisala kako se trebamo ponašati prema Zemlji i kako je čuvati da nam što dulje ostane zdrava....

Odgojna skupina "Tintilinići"                                     Odgojna skupina "Ribice"

Odgojna skupina "Tintilinići"

Odgojna skupina "Ribice"

Odgojna skupina "Vrapčići"

KAKO PLASTIKA MOŽE UTJECATI NA ZDRAVLJE ČOVJEKA?

Naša kućanstva sadrže mnogo proizvoda koji sadrže tzv. mikroplastiku. Npr. sintetske tkanine sadrže plastična vlakna, a proizvodi za higijenu i njegu (npr. sredstva za čišćenje doma, pjene za brijanje, zubne paste, pilinzi, kupke, šamponi) nerijetko u sastavu imaju mikrozrnca plastike
Smatra se da na mikrorazini plastika može biti štetna i kada jedemo hranu koja je bila u plastičnom pakiranju, te pijemo vodu (i druge napitke) iz plastičnih boca. Premda se iz ambalaže otpuštaju vrlo male količine plastike, s vremenom se ona može nakupiti u organizmu.

KAKO SMANJITI UPORABU PLASTIKE?

● Prestanite koristiti plastične vrećice za kupnju. Zamijenite ih platnenim torbama i mrežama od prirodnih materijala.
● Ne kupujte hranu u plastičnoj ambalaži, nego iz rinfuze.
● Ne držite hranu u plastičnim, nego u staklenim ili keramičkim posudama.
● Pri kupnji vode staklene boce bolji su izbor od plastičnih.
● Izbjegavajte plastične predmete za jednokratnu uporabu poput čaša za kavu “za van“ (koje su naizgled papirnate, ali su iznutra obložene plastikom), pribora za jelo, slamki i slično.
● Smanjite broj kemikalija za čišćenje doma u plastičnoj ambalaži, te umjesto toga koristite prirodna sredstva poput octa, limuna i slično.
● Kupujte kozmetiku i higijenske preparate bez ambalaže – sapuni, šamponi, pilinzi, zubne paste nude se i u krutom obliku, u tzv. pločicama i tabletama.
● Ekološki su prihvatljiviji i “refill“ proizvodi s mogućnošću ponovnog punjenja bočica i kutijica.
● Plastičnu četkicu i konac za zube zamijenite onima od prirodnih materijala.
● Umjesto plastičnih igračaka birajte one od prirodnih materijala, npr. drva i pamuka dobivenih bez kemikalija.
● Plastični otpad uvijek odlažite u odgovarajuće spremnike, kako bi se mogao reciklirati.